A középpontban az együttműködés fokozása
Visegrádi 4 vezetői találkozó: a középpontban az együttműködés fokozása
Június 20-án és 21-én CsehÂország egyik szép határ menti kastélyában rendezték meg a Visegrádi Négyek (V4) vasúti együttműködés kétévente eseÂdékes vezetői találkozóját, ameÂlyen a cseh, szlovák, lengyel és magyar vasútvállalatok legfelÂsőbb szintű vezetői egyeztettek arról, miként tehetik még hatéÂkonyabbá a régió teherfuvaroÂzását és személyszállítását . A tanácskozáson " a CD, a ZSSK, a PKP és a MÁV magas rangú képviselői mellett " hagyományosan részt vett és előadást tartott Dr. Kovács Imre, a Rail Cargo Hungaria Zrt. Igazgatóságának elnöke, CEO.
Az eseményen meghívott vendégként Christian Kern, az ÖBB Holding CEO-ja előadást tartott az ÖBB csoportról és az európai folyamatokról. A V4 vezetői egyeztetésének különös jelentőséget ad, hogy július 4-én Bécsben rendezik meg az európai vasúti CEO találkozót, amelyre készülve a régió nemzeti vasútvállalatai előzetesen harmoÂnizálták álláspontjaikat.
A megbeszélések fókuszában az együttműködés újabb lehetőségeinek feltárása állt a magánvasÂutakkal folytatott verseny hatékonyságának növelése érdekében. Szó esett a vasúti piac liberaliÂzálásának kockázatairól, a nemzeti vasúti holdingok szétválasztására vonatkozó brüsszeli törekÂvésekkel kapcsolatos aggodalmakról, az európai RFC6 és RFC7 korridorokról, az ECM (Entity in Charge of Maintenance) azaz a Karbantartásért Felelős Szervezet tanúsításáról, valamint a kölcsönösen előnyös kétoldalú üzleti kapcsolatok fejlesztéséről.
Dr. Kovács Imre megbeszéléseket folytatott a lengyel PKP, a cseh és a szlovák kollégákkal és konkrét közös üzletekről is a ZSSK és a CD vezetőivel. A rendezvényen tartott előadásában isÂmertette a Rail Cargo Hungaria Zrt. elmúlt években eredményesen végrehajtott átalakítási és moÂdernizációs intézkedéseit, majd javaslatokat fogalmazott meg a régió vasúttársaságai együttműÂködésének fokozására.
A résztvevők egybehangzóan támogatták társaságunk CEO-jának álláspontját a köÂzös munka szempontjából legfontosabb öt fő együttműködési területen. Dr. Kovács Imre szorgalmazta a négyoldalú kocsi haszÂnálati megállapodásokat, amelyek kiterÂjednének a megrakási kedvezményekre, a műszaki kooperációra, az információcseréÂre és a kétoldalú megállapodások mielőbbi tető alá hozatalára. Kitért arra is, hogy az új ECM tanúsítások bevezetésével megnöÂvekedtek a lehetőségek a kocsi futásteljesítÂmények kölcsönös átadására. HangsúlyozÂta, hogy a vasúti árufuvarozási korridorok (RFC) alkalmat teremtenek a vasútvállalati érdekeknek a jelenleginél hatékonyabb képÂviseletére a régión belül és kívül. Rámutatott, hogy a Rail Cargo Hungaria nagy hangsúlyt fektet az interoperabilitás erősítésére és abban bízik, hogy ebben kiváló partnerekre talál. Egyetértés muÂtatkozott azzal a javaslatával kapcsolatban is, hogy a US Steel részéről szükség van a forgalom jobb ütemezésére az adriai kikötők irányába.
Dr. Kovács Imre beszámolt a Rail Cargo Hungaria Zrt. szerepvállalásáról a Green Intermodal Freight Transport (GIFT) programban. Mint mondotta, vállalatunk aktív munkát végez a 4-es, 5-ös, 7-es páneurópai közlekedési folyosók feltérképezésében, új közlekedési stratégiák kialakításában annak érdekében, hogy a korridorok egyre inkább "zöld" intermodális folyosókká alakuljanak át.
A csehországi tanácskozás újabb lendületet adott a kétoldalú együttműködések erősítésének és a régió érdekei még hatékonyabb érvényesítésének a nemzetközi vasúti szabályozó szervezetek előtt.
RCH Kommunikáció
