"Nagy sztrájkot tartunk, mert a kormány nem akar meghallgatni bennünket"
Közlekedési káoszt okozott a vasutasok sztrájkja Franciaországban. A munkabeszüntetéssel a kormány tervezett reformjai ellen tiltakoznak, privatizációtól tartva

A kormány szerint viszont versenyképesebbé kellene tenni az állami vasutakat. A sztrájk hónapokig tarthat, és más szektorok is csatlakozhatnak hozzá.
Emmanuel Macron államfő kormányát arra, hogy álljon el a tervezett reformoktól. "A vasutasok nem örömükben sztrájkolnak. Hetek óta figyelmeztetünk arra, hogy a reformoknak nem szabad ebben az irányban haladniuk. Nagy sztrájkot tartunk, mert a kormány nem akar meghallgatni bennünket" " érvelt az egyik szakszervezet vezetője.
A kormány szerint viszont tarthatatlan az a helyzet, hogy a mintegy 140 ezer vasutast lényegében lehetetlen elbocsátani. Ráadásul 55 éves koruk előtt nyugdíjba mehetnek, miközben 62 év az általános nyugdíjkorhatár. Emellett a vasút 50 milliárd eurós adósságot is felhalmozott.
Folytatódik szerdán az utóbbi évek egyik legnagyobb vasutas sztrájkja Franciaországban, a belföldi gyorsvonatoknak csak mintegy ötöde fog közlekedni.
"A szakszervezetek azt mondják, hogy nincs előre lépés. Ez azonban hazugság. Már pénteken bejelentettem, hogy a versenyt fokozatosan vezetjük be a szektorban" " mondta a francia közlekedési miniszter, Elisabeth Borne.
A francia vasutasok azt tervezik, hogy a következő három hónapban heti két napot sztrájkolnak. Ehhez persze szükség lenne arra, hogy a napi négy és fél millió utas és a közvélemény is melléjük álljon.
Az egyre kevésbé népszerű Macron mindenesetre közel egy éves elnöksége eddigi legnagyobb kihívása elé néz. Franciaországban sokan jól emlékeznek arra, hogy 1995-ben a kormány bukásához vezettek a reform-törekvések. Ráadásul más szektorok is csatlakozhatnak a vasutasok sztrájkjához.
Az Air France légitársaság alkalmazottai például már ma munkabeszüntetést tartottak fizetésemelést követelve.