A mozdonyvezetői hivatásért

Mozdonyvezetők Szakszervezete

"Megkérdeztük az embereket" sajtótájékoztató


dia1A Vasutasok Szakszervezete, a Metró Közlekedési Dolgozók Szakszervezete, a BKV HÉV Dolgozók Szakszervezete, a Budapesti Trolibuszközlekedési Dolgozók Szakszervezete és a Mozdonyvezetők Szakszervezete országos reprezentatív felmérést végeztetett a Munka törvénykönyvének módosításáról 2011. szeptember végén. Az együttműködésben résztvevők szándéka segíteni a döntéshozókat abban, hogy helyesen tudjanak szavazni az új Munka törvénykönyv tervezetről. Az eredményeket tartalmazó közös levelet elküldték minden országygyülési képviselőnek. Erről tartottak sajtótájékoztatót az együttműködő szakszervezetek a MOSZ Székházban 2011. október 13-án.

Kiss László, a MOSZ elnöke röviden ismertette a közvélemény kutatás célját, majd Gulyás Attila, a Metró Közlekedési Dolgozók Szakszervezetének elnöke részletesen elemezte a felmérést. Nézzük, milyen kérdéseket tartalmazott az Ipsos Zrt. által készített országos reprezentatív felmérés, amit telefonon 800 fős mintafelvétel alapján készítettek.

Az országos reprezentatív felmérés azon kérdésére, hogy Ön a kormány eddigi, a munkavállalókat érintő döntéseivel összességben elégedett vagy inkább elégedetlen?

A felnőtt népesség a kutatás tapasztalatai alapján inkább elégedetlen a kormány eddigi, a munkavállalókat érintő intézkedéseivel: 69%-a válaszolt így, miközben 20%-a elégedett és 12%-a nem tud véleményt alkotni a kérdésben.

A felmérésben szereplő kérdésre, miszerint hallott Ön arról, hogy a kormány módosítja a Munka törvénykönyvét?

A válaszadók 87%-a válaszolt igennel, 13%- pedig nemmel. A munka törvénykönyvének tervezett módosításáról a lakosság kimagasló többsége hallott.

Arra a kérdésre, hogy az Ön véleménye szerint a módosítások inkább a munkavállalók vagy inkább a munkaadók érdekeit tartják szem előtt?

A megkérdezettek 64%-a szerint inkább a munkaadókét, 15 %- szerint a munkavállalókét, a maradék 21% nem tudja/nem válaszolt. A tervezett módosításokról a többség azt gondolja, hogy inkább a munkaadók, mint a munkavállalók érdekeit fogják szolgálni. A válaszolni nem tudók magas aránya arra utal, hogy még sokan tájékozatlanok a tervezett módosítások tartalmát illetően. Az érintettek körében hétszer annyian vannak, akik szerint inkább a munkaadók semmint a dolgozók pártját fogja a Munka törvénykönyve.

A felmérésnek arra a kérdésére, hogy Ön szerint elvárható lenne, hogy a Munka törvénykönyvének módosítása előtt a kormány egyeztessen minden szakszervezettel?

A válaszadók 88%-a felelt igennel, 10%-a nemmel és 2% nem tudott véleményt nyilvánítani. Az érintettek kimagasló többsége elvárja, hogy a kormány a Munka törvénykönyvének módosítása előtt minden szakszervezettel egyeztessen.

A kutatás azon kérdésre, hogy szükségesnek tart egy népszavazást a Munka törvénykönyve megismert tervezetének elfogadásáról?

A felmérésben részt vett emberek 50 % tartotta szükségesnek a népszavazást, ezzel szemben 46 % pedig nem. A válaszadók 4%-a nem tudott véleményt alkotni.

Arra a feltett kérdésre, amennyiben a Munka törvénykönyv módosításáról népszavazást tartanának, Ön elmenne szavazni?

A megkérdezettek 84%-a válaszolt igennel, 12%-a nemmel és 4 %-a nem tudja/nem nyilvánított véleményt. A népszavazáson való nagyon magas részvéti arány azt jelzi, hogy az emberek fontosnak érzik az egyéni véleménynyilvánítás lehetőségét és élnének vele.

 A megkérdezettek arra kérdésre, hogy az Ön vállalatánál vagy a szakmájában van a munkavállalók érdekeit képviselő szakszervezet?

            A válaszadók 43%-a felelt igennel, 51 %-a nemmel, ami azt jelenti, hogy a szakszervezetek jelenléte korlátozott a magyar vállalatoknál.  Nem tudta vagy nem akart válaszolni az 6%- volt megkérdezetteknek.


A felmérés azon kérdésére, Ön szerint szükség van arra, hogy a jelenleginél erősebb szakszervezetek működjenek a munkahelyeken?

A válaszadók jelentős többsége 83%-a jelezte igényét az erősebb szakszervezetekre, ezzel szemben a 12% nem tartotta fontosnak a szakszervezetek szerepének növelését, 5%-a nem nyilvánított véleményt.

 

A kérdésekre kapott válaszokból egyértelműen megállapítható, hogy a választópolgárok döntő többsége a Munka Törvénykönyve tervezetének megítélésében azonosul a szakszervezetek álláspontjával függetlenül attól, hogy egyébként melyik politikai párttal szimpatizál.

A Vasutasok Szakszervezetének elnöke, Papp Zoltán adott tájékoztatást a Munkavállalók asztala akciójukról. Az ország számos pontján kérdeztek meg embereket az új Munka Törvénykönyv tervezetről. Papp Zoltán elmondta, hogy a munkavállalók érzéseikről nyilatkoztak, miszerint elkeseredettek és kiszolgáltatottnak érzik magukat.

Kiss László a MOSZ elnöke összefoglalásként rögzítette, hogy az új Munka törvénykönyv tervezete csorbítja a munkavállalói jogokat és kiszolgáltatottá teszi az embereket. A megkérdezettek azt kívánják, hogy a kormány érdemben egyeztessen a szakszervezetekkel. Nem lehet a munkavállalókról a munkavállalók nélkül dönteni és a döntéshozók vegyék figyelembe az emberek véleményét!
2026.1.szám

Mozdonyvezetők Lapja

2026.1.szám

  • Búcsúzunk Dr. Borsik Jánostól
  • Bérmegállapodás a MÁV-csoportnál
  • Ezernél is több munkaügyi per zajlik
  • A MOSZ választás előtt áll
  • Területi hírek
  • Alapítványi beszámoló

Megtekintés Korábbi számok