A mozdonyvezetői hivatásért

Mozdonyvezetők Szakszervezete

Januártól tilos a dohányzás


Januártól már nemcsak a vonatokon, hanem a vonatok közelében is tilos lesz rágyújtani, azaz sem a peronon, sem az állomás épületének közelében nem lehet majd cigarettázni. Vigyázzunk, mert Szeged-Rókuson és a Vasútállomáson is könnyen belefuthat egy büntetésbe az, aki nem elég figyelmes. Igaz, csak áprilistól!

December közepén hívta fel a figyelmet a vasúttársaság, hogy január elsejétől a nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorítása miatt tilos lesz rágyújtani a vasút teljes területén. A törvényszegő dohányosoknak 8000 forintos büntetést kell majd kifizetniük. Persze türelmi idő van, egészen március 31-ig, addig csak figyelmeztetik a dohányzókat a változásokra. A helyzet érdekes, hiszen környékünkön nemzetközi vonatok is közlekednek, és van olyan környező ország, ahol nem tiltott a füstölés. Így fordulhat elő, hogy a szerb utas Kelebiáig dohányozhat, onnan viszont már nem.

Egy általunk felkeresett jegyvizsgáló szerint a szabály betarthatatlan: “hivatalosan négy vasúti kocsira jut egy kalauz, a gyakorlatban ez sokszor öt-hat kocsi. Mire végigmegyünk a tömött szerelvényeken, könnyen észrevétlenül is el lehet szívni egy cigarettát. Nem beszélve arról, hogy ezzel csak eggyel több betarthatatlan plusz feladatot varrnak a nyakunkba." A jegyvizsgálók nagy része egyetért a szigorításokkal, a módszerrel viszont nem. Habár az utasok tudják, hogy nem ők találták ki a szabályt, mégis velük veszekszenek, rajtuk csapódik le a nemtetszés. Aktívabb közterület-felügyelői és rendőri jelenlét nélkül tehát nehezen lesz betartható az új szabályozás.

A kocsikon matrica hívja majd fel az utasok figyelmét a nemdohányzók védelméről szóló törvénymódosítás előírásaira. A parlament április végén fogadta el a nemdohányzók védelméről szóló törvényt, amelynek értelmében a januártól lényegében minden zárt légterű helyen tilos lesz a dohányzás.


forrás: szegedcafe.hu

dohányzás

2026.1.szám

Mozdonyvezetők Lapja

2026.1.szám

  • Búcsúzunk Dr. Borsik Jánostól
  • Bérmegállapodás a MÁV-csoportnál
  • Ezernél is több munkaügyi per zajlik
  • A MOSZ választás előtt áll
  • Területi hírek
  • Alapítványi beszámoló

Megtekintés Korábbi számok